You are currently viewing Fogkőeltávolítás

Fogkőeltávolítás

Mi az a fogkő?

A fogkő (calculus) egy olyan magas kalcium tartalmú, meszes lerakódás a fogsoron (a fogpótlásokon és a kivehető műfogsoron is), mely nyálból és az ételmaradékok kémiai reakciója során jön létre.A kialakult plakk színe lehet sárgás, rosszabb esetben barna, vagy akár fekete színe is lehet. Az esztétikai problémák mellett a fogkő tele van olyan baktériumokkal is, amelyek hosszú távon károsítják a fogágyat és magát a fogat is.

Hogyan alakul ki a fogkő? 

Ahhoz, hogy megértsük a fogkő keletkezését, tudnunk kell, hogy a nem megfelelően megtisztított fogsoron a lepedék lerakódása már 15-20 perc után megkezdődik. A lepedék 6-10 nap után elkezd fogkővé meszesedni.

A plakk bárhol kialakulhat a fogsoron, mégis leginkább az alsó metszőfogak befelé eső oldalán, valamint a hátsó őrlőfogakat érinti a probléma.

A fogkő kialakulásáért legtöbbször a nem megfelelő szájhigiénia, valamint a nem megfelelően elvégzett fogmosás a felelős. Számos tényező, amely befolyással van a fogkőképződésre:

– Örökletes adottságok

– Nyál összetétele

– Savas italok fogyasztása

– Finomított, cukros ételek fogyasztása

– Rosszul kialakított fogtisztítási rutin

– Nem megfelelő szájápolási termékek használata

Honnan tudni, hogy fogkővel állunk szemben?

A fogkő gyakran észrevehető az alsó metszőfogak belső felületén, ahol könnyen felhalmozódhat a plakk. Érezhető lehet szilárd, érdes felületként a nyelvvel.

A fogkő miatt visszahúzódó ínygyulladás jelei lehetnek, a vörösség, duzzanat. Diszkomfort érzetet és kellemetlen leheletet okoz. Fogmosáskor vagy étkezés során,  akár spontán is vérezni kezdhet.

Kiket érinthet a fogkő kialakulása?

Gyakorlatilag mindenkit érinthet a fogkő kialakulása. Különösen azokat akiknek nem megfelelő a szájhigiéné állapota.

Hogyan tudjuk megelőzni a fogkő kialakulását?

Rengeteg kellemetlenségtől és nem utolsó sorban plusz kiadástól is megkíméljük magunkat, ha figyelmet fordítunk a megelőzésre. Egy kis odafigyeléssel már lényegesen sokat tehetünk fogaink egészségéért. A napi két alkalommal végzett alapos fogmosás, jó minőségű fogkefével és fogkrémmel, megelőzi a fogkő újbóli kialakulását és védi a fogakat a szuvasodástól is. A fogselyem és szájzuhany használata pedig, a fogkefével nehezen hozzáférhető fogközök tisztán tartását segíti. 

Természetesen ez is, mint a legtöbb fogászati probléma a  rendszeres, jól végzett fogápolással előzhető meg, valamint azzal, ha rendszeresen látogatjuk fogorvosunkat, még akkor is, ha nem tapasztalunk semmilyen elváltozást.

Amennyiben hajlamosabbak vagyunk a fogkőképződésre, érdemes a fogorvosunk által javasolt időközönként meglátogatni a rendelőt, fogkőleszedés, vagy vizit céljából. Itt van néhány tipp, ami elősegíti a fogkőképződés megelőzését:

  • Figyeljen az étkezésre, kerülje a savas, cukros ételeket, italokat!
  • Naponta legalább kétszer két percig mosson fogat , étkezés után legmaharabb kb. 30 perccel tisztítsa fogait!
  • Puha sörtéjű fogkefe használata javasolt.
  • Naponta egyszer fogköztisztítás fogselyemmel, fogköztisztító pálcával, vagy szájzuhannyal a lehetőségekhez mérten.
  • Használjon lefekvés előtt elektromos fogkefét.
  • Ínyvérzés esetén forduljon szakemberhez, de soha ne hagyja ki a fogmosást, az érzékeny terület kímélése érdekében!
  • Naponta tisztítsa le a nyelv lepedékét. Használjon hozzá nyelvkaparót.
  • Használjon legalább naponta 1x szájvizet!

Rendszeresen vegyen részt fogászati szűrővizsgálaton!

Mit kell tenni fogkőlerakódás esetén?

Keressen minket bizalommal. Sajnos otthoni körülmények között a fogkő nem eltávolítható. A székesfehérvári fogászati magánrendelőnkben végzett fogtisztítás egy személyre szabott, professzionális kezelés. A fájdalommentes fogkőeltávolítás szakember által végzett beavatkozás, így 100%-ig biztonságos és hatékony. A fogkőeltávolítás részét képező homokszórás pedig mikroszkópikus szinten is makulátlan tisztítást tesz lehetővé, így a fogak valóban tiszták lesznek, nem csak tisztának tűnnek!

 Hogyan zajlik a fogkő eltávolítás?

– Első lépésben érzéstelenítünk lidocainos vagy benzocainos ecseteléssel, szükség esetén, ha fájdalmat érez a páciens, injekciót is alkalmazhatunk. Ezután a lepedék nagy darabjait ultrahangos depurátorral rezegtetjük le a fogakról odafigyelve a fogközök tisztítására is és ügyelve arra, hogy az ínyt fölöslegesen ne sértsük meg.

– Második lépésben Air-flow sópolírozással (40 μm sodium-bicarbonate) tisztítjuk le a fogakon maradt mikroszkopikus szennyeződéseket, kis fogkőszigeteket, ami önmagában is gyakran fogfehérítő hatást jelent és valóban tiszta fogakat kapunk! Szükség esetén a fogak közé polírcsíkkal is behatolunk, gyakran a torlódott fogaknál ezen lépés nélkül nem érhető el a maximális tisztaság.

 Bátran kijelenthetjük, hogy ezen lépések nélkül egy fogkőeltávolítás sem mondható jó minőségűnek!

– Harmadik lépésben speciális polírpasztával és fogorvosi kefével alaposan felpolírozzuk a fogakat a lehető legtökéletesebb tisztítás érdekében. Ennek szintén tisztító hatása van, és a kis sörték beférnek a fogközökbe is. Székesfehérvári fogászatunkon minden kezelést, köztük a fogkőeltávolítást is magas nagyítású nagyítószemüvegben végezzük, hogy semmi ne kerülje el figyelmünket!

Mit kell tenni fogkő eltávolítás után?

-Új baktériumoktól mentes fogkefe használata (puha sörtéjű)

-Rendszeres fogköztisztítás (fogselyem, fogköztisztító kefe, szájzuhany)

– Megfelelő szájápolási rutin kialakítása ( Naponta legalább kétszer, reggel és este. Étkezés után 20 perccel)

– Megfelelő fogtisztítás elsajátítása ( 2perc alapos fogmosás, fogköztisztítással egybekötve)

-Rendszeres szűrővizsgálaton való megjelenés (6 havonta)

Tények és tévhitek a fogkő eltávolítással kapcsolatban? 

– A fogkő eltávolítás egy  fájdalmas kezelés :

 A modern technológia és a kiemelkedő szakorvosok segíthetnek egyszerre gyengéden és hatékonyan megszabadulni a lerakódástól. Érzékenyebb egyéneknél a vibráció okozhat némi kellemetlenséget, ezért lehetőség van helyi érzéstelenítő igénybevételére.

– Elég csak az érintett fogak depurálása:

Az eredményes fogkőeltávolítás minden fogat érint.

– Felesleges a fogkőeltávolítás után a fogak polírozása:

Minél simább a fogak felszíne annál nehezebben marad meg a lepedék a fogakon. Hatékonyabb utána az otthoni fogtisztítás. Esztétikailag is egy szebb eredményt érhetünk el vele.

– Gyakran végzett fogkőeltávolítás tönkreteszi a fogakat:

Határozottan nem. A felhalmozódó plakk káros hatása a fogelvesztés egyik fő okozója. A fogkőre hajlamosabb egyéneknél ez a kezelés akár 3 havonta esedékes lehet.

Otthon végzett fogkő eltávolítással kapcsolatos hiedelmek:

– Recés, kemény sörtével a fogkő ellen:

 Az számít a legkevésbé, hogy egyenes, vagy recés a sörte felülete, a lényeg, hogy ne legyen túl kemény, mert tönkreteszi a fogínyt. A kemény fogkefék inkább a kivehető műfogsorok tisztításához valók.

– Szódabikarbónás fogmosás: 

Bár valóban van tisztító hatása, de a fogkövet nem oldja, így jobb ezt elkerülni, ráadásul a zománcot is károsítja, összekarcolja, lekoptatja.

– Sóval való fogmosás:

 A szemcsék károsítják a zománcot, sérthetik az ínyt, a fogkő eltávolítására nem alkalmas. Kerüljük!

– Szónikus, otthoni fogkő eltávolító készülék:

 Megjelenésre hasonlít a professzionális ultrahangos eszközhöz. Orvosaink tesztelték, de ezek használata nemcsak veszélyes a fogakra, de fájdalmat és sérülést is okozhatunk vele, míg a kockázatos területekről továbbra sem leszünk képesek eltávolítani a lerakódásokat. Egy fogorvos sem tudja professzionális eszközökkel a saját fogait kezelni. Bízzuk magunkat szakértőkre!

Az el nem távolított fogkő következményei:

A tartósan jelenlévő fogkő intenzív fogíny gyulladást idézhet elő, amelynek következtében az ínyünk elvékonyodik és sorvadásnak indul. Ezzel párhuzamosan a fogak stabilitása is megrendül. A gyulladt íny pedig nem csak diszkomfort érzetet és kellemetlen leheletet okoz, hanem fogmosáskor vagy étkezés során,  akár spontán is vérezni kezdhet. 

Amennyiben hosszú ideig kezeletlen marad a fogkő, fennáll annak is a veszélye, hogy a foggyökerek mentén a gyulladás átterjed az állkapocs-csontokra, ezért a fogak annyira kilazulnak, hogy mozogni kezdenek, így akár el is veszítheti azokat a beteg. Pedig a plakk eltávolítása ma már egy rutin eljárás, ami gyors, biztonságos, és megfizethető. A kezelés érzetre szinte teljesen fájdalommentes.  A fogkő-eltávolítást házilag nem lehet megoldani, bár sokan próbálkoznak mindenféle eszközzel vagy durva sörtéjű fogkefével, sikertelenül. Ráadásul ezzel, csak további sérülést okoznak a szájüregben. A fogkövet speciális géppel fogorvos vagy dentálhigiénikus szakember távolítja el. A kezelést követően a fogívünk esztétikailag is lényegesen szebb látványt nyújt.

Kapcsolati űrlap

Töltse ki űrlapunkat és jelentkezzen be most professzionális fogkőeltávolításra székesfehérvári magánrendelésünkre! Tudja meg Ön is első kézből, hogy milyen érzés az, amikor valóban tökéletesen eltávolítják a fogkövét! Garantáljuk, hogy bennünk nem fog csalódni!